Wypoczynek w naturze – kilka zasad, o których warto pamiętać

0
157
klapki Crocs
5/5 - (2 votes)

Chwile na łonie natury to bezcenny czas, który pozwoli wypocząć, naładować akumulatory, zintegrować rodzinę czy grupę przyjaciół albo umożliwić podejmowanie różnych pożytecznych aktywności. Planując spędzenie kilku godzin lub kilku dni w plenerze, warto się dobrze przygotować, aby nie psuć sobie tej przyjemności poczuciem braku czegoś, co pozwoliłoby efektywnie wykorzystać czas. Dobrze też przypomnieć sobie zasady pobytu z dala od cywilizacji. Bo przebywanie w naturze z pewnością nie oznacza braku zasad. 

Jadąc do lasu, w góry czy nad wodę wkraczasz na czyjeś terytorium

Obszary niezamieszkałe przez ludzi wydają się nam często dzikim terenem, na którym wiele wolno. Ale świadomy turysta powinien pamiętać, że tak naprawdę przyjechał z wizytą. Miejsce to jest domem wielu zwierząt. One są tutaj u siebie, i pod żadnym pozorem nie wolno ich płoszyć, niszczyć ich wytworów (gniazda, legowiska), śmiecić czy pozostawiać na ich terenie rzeczy, które mogłyby im zaszkodzić. To samo dotyczy roślin – łamanie gałęzi, wyrywanie krzewów, wycinanie bylin po to, żeby wygodnie rozłożyć sobie kocyk i rozstawiać akcesoria biwakowe to zachowanie nieekologiczne i nieodpowiedzialne. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najbardziej chyba groźnym zjawiskiem, które człowiek może spowodować w przyrodzie, jest pożar. Rozprzestrzenianie się ognia zaszkodzi nie tylko jemu, ale również całemu ekosystemowi. Spowoduje straty, które przyroda będzie odrabiać latami. Dlatego planując ognisko, należy pamiętać o odpowiednim wyborze miejsca i zgodnymi z zaleceniami przeciwpożarowymi zabezpieczeniami. 

Woda też może być niebezpieczna. Zwłaszcza dla osób, które nie umieją pływać, albo nie bardzo radzą sobie w głębokiej toni z mulistym dnem. Zawsze należy się upewnić, jaka jest rzeczywista głębokość zbiornika, oraz czy jest on dostatecznie czysty, aby móc się w nim kąpać. Uczulenia i podrażnienia, spowodowane przez zanieczyszczoną wodę mogą być bardzo uciążliwe. 

Nie wolno też lekceważyć wiatru. Wypoczywając w miejscu narażonym np. na złamanie gałęzi lub powalenie drzew przez wichurę należy zwracać uwagę na siłę i kierunek wiatru, i jeśli wystąpi podejrzenie zagrożenia – lepiej się ewakuować. 

Najważniejsza zasada: nigdy nie zapominać o apteczce! Środki dezynfekcyjne, materiały opatrunkowe, leki na oparzenia, ukąszenia owadów, kompresy chłodzące są niezbędnym wyposażeniem osób wypoczywających w naturze. Kosmetyczka zawierająca kremy, spraye czy mleczka z filtrem UV jest także obowiązkowym punktem na liście rzeczy do zabrania. 

Klapki męskie Crocs

Odzież i obuwie – balans między wygodą a ochroną

Oddalając się od domu, zabezpieczyć należy się na każdą pogodę. Wiadomo, że nie zabierzemy ze sobą całej szafy, ale pozycje najbardziej uniwersalne warte są spakowania. Należą do nich między innymi:

  • T-shirt

  • krótkie i długie spodnie 

  • bluza na wypadek chłodu

  • zakryte buty do spacerów w trudnym terenie

  • lekkie obuwie typu klapki  

  • nakrycie głowy 

Jeśli planujemy spędzać czas nad wodą, niezbędny jest strój kąpielowy. Zarówno Paniom jak i Panom przydadzą się np. klapki damskie i klapki męskie Crocs, zapewniające przewiewność i zabezpieczające stopę w czasie wchodzenia do wody. Dzięki nim można łatwo uniknąć zranień w przypadku nadepnięcia na niewidoczne ostre elementy. 

W co to wszystko spakować? 

Kompaktowy bagaż to jedna z najważniejszych zasad pakowania się w podróż na łono natury. Kilka kursów z nieporęcznymi torbami, siatkami i pakunkami będzie kiepskim początkiem relaksu na świeżym powietrzu. Warto przejrzeć ofertę sklepów z wyposażeniem turystycznym. Pakowne plecaki, pojemne torby z przegrodami, składane wózki do transportu większych gabarytów – wszystko to sprawi, że rozłożenie się ze swoim ekwipunkiem i ponowne spakowanie go odbędzie się sprawnie i wygodnie. Jeśli planujecie częste podróże – będzie to inwestycja, która szybko się zwróci. 

Wypoczynek w plenerze to świetny relaks, okazja do zadbania o swoje zdrowie i emocje. Warto pamiętać o zasadach przygotowywania się do takiej wyprawy. I o tym, aby miejsce naszego pobytu po jego zakończeniu wyglądało przynajmniej tak samo dobrze jak w chwili, kiedy się tam pojawiliśmy.

Artykuł sponsorowany