5/5 - (1 vote)

Chociaż drony powszechnie kojarzą się z pracą operatora w powietrzu, wcale nie korzystają z nich miłośnicy podniebnych przygód. W tej kategorii znajdziemy mniej i bardziej specjalistyczne sprzęty umożliwiające dotarcie do miejsc trudno dostępnych. Dużą popularnością cieszą się na przykład drony podwodne, mogące pracować na dużych głębokościach, co ułatwia obserwacje dna różnego rodzaju zbiorników. Ze względu na ich wszechstronne funkcje są używane zarówno w projektach naukowych, jak i w różnego rodzaju misjach ratunkowych.

1. Jak działa dron podwodny?

2. Na co zwrócić uwagę, wybierając drony podwodne?

3. Jakie zastosowania mogą mieć podwodne drony?

Podwodny dron porusza się na takiej samej zasadzie jak drony działające w powietrzu – odpowiada za to praca zdalnego operatora, z tą różnicą, że znajduje się pod powierzchnią wody. Specyfika tego środowiska powoduje, że dron podwodny powinien mieć specyficzne parametry.

Jak działa dron podwodny?

Skoro wiemy już, że dronem podwodnym manewruje się podobnie jak ich klasycznym odpowiednikiem, pora przyjrzeć się sprawie bliżej. Jak dokładnie działają takie urządzenia?

Napęd stosowany w tym przypadku przypomina ten stosowany w  łodziach, co umożliwia poruszanie się urządzenia na głębokościach nawet do 200 metrów oraz zapewnia wysoką manewrowość. Ponadto każdy z takichdronów jest wyposażony w własny system oświetlenia i kamerę, co umożliwia przesyłanie obrazu w czasie rzeczywistym bezpośrednio do operatora. Całość wspierają lampy LED, dzięki czemu możliwa jest wysoka jakość obrazu kierowanego bezpośrednio do zdalnego kontrolera.

Przeczytaj także:  Taśmy satynowe - elegancja i wyjątkowość w Twoim stylu

Na co zwrócić uwagę, wybierając drony podwodne?

Jakie parametry dronów mają szczególne znaczenie?

Podstawą jest wodoodporność. Dobre drony mają zasięg kilkuset metrów i mogą pozostać pod wodą przez kilkadziesiąt minut. Dzięki funkcji GPS możliwe jest wstępne zaprogramowanie trasy lotu, którą można następnie kontrolować w czasie rzeczywistym za pomocą wodoodpornego pilota.

Sprawdź jakość obrazu. Transmisje wideo na żywo w dobrej rozdzielczości są przesyłane bezpośrednio do kontrolera, którego 7-calowy ekran zapewnia wyraźny obraz. Warto wybierać drony, które przez dłuższy czas nie wymagają zasilania z zewnątrz, dzięki zasilaniu bateryjnym i zintegrowanemu sprzętowi Deep Trekker.

Jakie zastosowania mogą mieć podwodne drony?

Dzięki swoim właściwościom, drony podwodne mają zastosowanie w różnorodnych pracach, na przykład do badań dna. Dzięki swojej szybkości i precyzji, umożliwiają pomiary i lokalizowanie zanieczyszczeń pod wodą za pomocą wbudowanej kamery. Drony z kamerą znajdują także zastosowanie w działaniach ratowniczych, gdzie mogą wspomagać nurków i przyspieszyć przeszukiwanie zbiorników wodnych.