W obecnych czasach coraz większą rolę odgrywa ekologia, co widać chociażby w stopniowym wycofywaniu z użytku starych pieców, tzw. kopciuchów. Warto więc w porę wymienić źródło ciepła na takie, które może być nie tylko dobre dla środowiska, lecz również wydajne i wygodne w użytkowaniu. W tym artykule przedstawiamy pellet drzewny – ekologiczny i praktyczny opał, którego zalety doceniły już tysiące użytkowników!
Czym jest pellet drzewny?
Pellet drzewny to opał wytwarzany z wiórów i trocin powstałych przy produkcji tarcicy. Takie produkty uboczne prasuje się pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu przybierają one kształt granulek. Nie ma potrzeby stosowania w tym przypadku żadnego sztucznego kleju – jedynym lepiszczem jest naturalnie występująca w drewnie lignina, która zapewnia spójność przygotowywanym granulkom. Pellet drzewny należy spalać w specjalnie do tego celu przystosowanych piecach, dzięki czemu możliwe jest maksymalne wykorzystanie takiego opału.
Opał ten wyróżnia się wysoką kalorycznością, wynoszącą ok. 17 MJ/kg. Będzie ona różna w zależności od drewna, z jakiego został wykonany pellet – najlepiej sprawdzają się tutaj trociny z drzew iglastych, takich jak sosna, jodła czy świerk. Do produkcji pelletu nie ma potrzeby ścinania żadnych drzew – wykonuje się go wyłącznie z produktów ubocznych produkcji desek, łat, kantówek i innej tarcicy, dzięki czemu jest to opał w pełni zero waste. Przy wyborze pelletu drzewnego należy jednak zwracać uwagę, aby nie zawierał on kory ani żadnych substancji chemicznych, które mogą być używane w pelletach gorszej jakości.
Dlaczego warto zdecydować się na pellet drzewny?
Na pellet drzewny jako źródło ciepła dla swojego domu z roku na rok decyduje się coraz więcej osób. Dlaczego warto wybrać ten opał?
- Jest wygodny w użyciu – sprzedaje się go w poręcznych 15-kilogramowych workach albo w big-bagach, z których opał można nabierać łopatką.
- Nie brudzi – pellet drzewny nie pozostawia po sobie żadnych śladów, jak ma to miejsce chociażby w przypadku węgla. W ten sposób można uchronić siebie, jak i miejsce przechowywania opału przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami.
- Ma wysoką wydajność – pellet drzewny powstaje poprzez sprasowanie dużych ilości trocin i wiórów, dzięki czemu jest bardzo gęsty i zapewni znaczne ilości ciepła pomimo swoich niewielkich rozmiarów.
- Jest łatwo dostępny – można go kupić w dowolnym momencie, nie martwiąc się o żadne braki dostaw, jak zdarza się to w przypadku innych opałów, np. węgla.
- Nie wpływa negatywnie na środowisko – palenie pelletem drzewnym nie wiąże się z emisją do atmosfery szkodliwych pyłów PM2,5, dzięki czemu można zadbać zarówno o dobrostan planety, jak i zdrowie domowników.
- Nie zajmuje dużo miejsca – dzięki swojej wysokiej wydajności pellet zajmie niewiele miejsca w piwnicy czy magazynie.
- Ma niewielką zawartość popiołu – ilość popiołu w pellecie drzewnym nie przekracza 1% jego masy, dzięki czemu jest to opał wyjątkowo czysty.
- Można wykorzystać go w 100% – niewielkie ilości popiołu powstałe podczas spalania pelletu można wykorzystać jako naturalny nawóz do roślin.
Gdzie można stosować pellet drzewny?
Pellet drzewny sprawdzi się zarówno w prywatnych domach, jak i w obiektach użyteczności publicznej. W każdym przypadku zajmie niewiele miejsca, a także nie przyczyni się do powstawania zabrudzeń. Decydując się na ten rodzaj opału, należy jednak zaopatrzyć się w odpowiedni piec na pellet. Tylko takie palenisko pozwoli na pełne spalenie każdej granulki, a tym samym na uzyskanie największych ilości ciepła.
Korzystanie z pieca na pellet jest bardzo proste – urządzenia takie są w pełni zautomatyzowane, przez co wystarczy wypełnić zasobnik pelletem, a na panelu ustawić parametry pracy pieca. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie zajmować się rozpalaniem ani regularnym dokładaniem opału do kotła, co jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym i pozwalającym na zaoszczędzenie czasu.
Jak wybrać pellet drzewny?
Jeśli dysponuje się dużymi ilościami wiór lub trocin, można zdecydować się na samodzielne przygotowywanie pelletu – wystarczy wtedy zaopatrzyć się w peleciarkę, czyli maszynę do prasowania trocin. Zawsze można również wybrać gotowy pellet drzewny w workach, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.
Szukając pelletu drzewnego, warto zwracać uwagę na skład oraz wygląd produktu – pellet wykonany wyłącznie z czystych trocin i wiórów będzie wyróżniał się przede wszystkim jasną barwą. Warto również sprawdzić, czy wybrany produkt otrzymał certyfikat. Jeśli na opakowaniu znajduje się oznaczenie ENplus A1 lub DINplus, oznacza to, że dany opał przeszedł szereg testów i został uznany za pellet najwyższej jakości. Taki opał będzie cechował się największą wydajnością, a także wyjątkową czystością – w jego składzie nie może znaleźć się kora ani żadne substancje chemiczne, np. kleje. Wybierając certyfikowany pellet, nie ryzykuje się także uszkodzeniem pieca, którego naprawa może być znacznie droższa od zakupu sprawdzonego pelletu z certyfikatem.