W gospodarce cyrkularnej odpady są postrzegane jako cenne zasoby, a racjonalna gospodarka odpadami w firmie to już nie tylko kwestia oszczędności pieniędzy, ale i wskaźnik innowacyjności firmy, jej konkurencyjności, a nawet jej renomy. Jak powinna dziś wyglądać gospodarka odpadami w firmie? Czym jest zrównoważone zarządzanie odpadami i jakie zapewnia ono korzyści?
Jakich działań dotyczy gospodarka odpadami w firmie?
Gospodarka odpadami w firmie obejmuje szereg czynności związanych z generowanymi przez firmę odpadami. Są to m.in. segregowanie odpadów, przechowywanie odpadów, transport odpadów, ich recykling i utylizacja. Optymalne zarządzanie odpadami w firmie wymaga także od przedsiębiorców podjęcia działań ograniczających ilość generowanych przez zakład odpadów, a także wdrożenia procesów, dzięki którym wytwarzane przez firmę odpady mogłyby być zatrzymane jak najdłużej w obiegu jako surowce lub ponownie użyte. Gospodarka odpadami w firmie to w praktyce również wiele pozornie drobnych zmian, które mogą prowadzić do sporych oszczędności, np. ograniczenia ilości transportów odpadów czy zmniejszenia ilości odpadów wymagających utylizacji.
Jakie zyski zapewnia zrównoważone gospodarowanie odpadami?
Gospodarka odpadami w firmie może przynosić liczne profity. Są to zresztą nie tylko korzyści ekonomiczne, które wynikają np. ze zbycia cennych dla gospodarki odpadów czy redukcji kosztów związanych z transportem odpadów np. poprzez ograniczenie ich ilości, zmniejszenie objętości czy wykorzystanie odpadów od razu w miejscu ich powstania. Mądrze zorganizowana gospodarka odpadami w przedsiębiorstwie daje firmie szansę na lepsze wykorzystanie wszystkich zasobów, którymi dysponuje – odpady mogą przecież stać się źródłem energii albo surowcem do wytworzenia nowej, przyjaznej środowisku linii produktów, a odzyskany w ramach optymalizacji procesów czas wykorzystany na rozwój firmy w innych obszarach. Zrównoważone gospodarowanie odpadami to też szansa na zmniejszenie negatywnego wpływu firmy na środowisko i wypełnienie zobowiązań wynikających z przepisów prawa dotyczących ochrony środowiska oraz walki ze zmianami klimatu. Transformacja cyrkularna to także dla firmy szansa, by dostosować procesy do wymogów nadchodzącego jutra, unowocześnić je i udoskonalić. Odpowiedzialna gospodarka odpadami w przedsiębiorstwie jest też ważną składową strategii wizerunkowej – konsumenci coraz poważniej traktują tematy ekologii, odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju.
Mądra gospodarka odpadami w firmie – jak ją zorganizować?
Aby zarządzanie odpadami w firmie przynosiło wspomniane korzyści, na problem odpadów trzeba spojrzeć kompleksowo. Nieodzowne będzie również wsparcie fachowców, czego dowodzi powodzenie usług gospodarowania odpadami oferowanych przez Stena Recycling, europejskiego lidera w dziedzinie recyklingu i zarządzania odpadami. Stena Recycling od dziesięcioleci projektuje i wdraża w Polsce oraz innych państwach europejskich dopasowane do branży oraz specyfiki danego przedsiębiorstwa rozwiązania z obszaru zarządzania odpadami, a wszystko po to, by gospodarka odpadami w firmie była maksymalnie przyjazna środowisku, racjonalna, odpowiedzialna i tania. Stena Recycling m.in. optymalizuje systemy segregacji odpadów, dostarcza pojemniki na odpady, organizuje odbiór odpadów i ich recykling, a nawet szkoli pracowników i zajmuje się obsługą BDO w imieniu swoich klientów.