Jesienią wielu rolników zmaga się z problemem chwastów. Mogą one bardzo szybko się rozprzestrzeniać, zajmując przestrzenie pól i powodując wiele problemów z uprawą, zmniejszając plony. Z tego powodu konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków, pozwalających na pozbycie się chwastów w sposób profesjonalny i szybki. Konieczne jest zabezpieczenie zbóż ozimych, aby w kolejnym roku, po przezimowaniu, mogły one dać oczekiwane plony.
- Jakie problemy można mieć jesienią w uprawie zbóż ozimych?
- Herbicydy na jesień – w jaki sposób zwalczać chwasty jednoliścienne i chwasty dwuliścienne jesienią?
- W jaki sposób wybrać herbicydy na jesień?
W jaki sposób można pozbyć się chwastów i zabezpieczyć swoje uprawy na zimę? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Jakie problemy można mieć jesienią w uprawie zbóż ozimych?
Jesień to dla rolników czas przygotowań na zimę. Kończy się zbieranie plonów, a zaczyna okres zabezpieczania pól, szykowania słoików z kompotami, dżemami, warzywami w zaprawach. Jesień to jednak także czas walki z chwastami. Niestety te rośliny są często ekspansywne i w zasadzie nie da się ich w stu procentach pozbyć. Najlepszym sposobem na ograniczenie ich ilości w glebie jest stałe obsianie pola poplonami lub przedplonami, ponieważ ziemia zawiera liczne nasiona w sobie i cały czas rodzi rośliny. W rezultacie, jeśli nie zostanie nic zasiane, wyrosną chwasty. Najczęściej w uprawie zbóż ozimych pojawiają się chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. To, jakie gatunki wyrosną, zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja pola, odczyn gleby czy płodozmian. Chwasty zawsze stanowią dla rośliny uprawnej konkurencję, odbierając jej światło, wodę i składniki pokarmowe, niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. W rezultacie są one wrogiem każdego rolnika. Z tego powodu należy
Herbicydy na jesień – w jaki sposób zwalczać chwasty jednoliścienne i chwasty dwuliścienne jesienią?
Chwasty jednoliścienne i chwasty dwuliścienne, pojawiające się w uprawie zbóż ozimych najlepiej jest zwalczać jak najszybciej. Dzięki temu są one bardziej wrażliwe na działanie środków ochrony roślin. Pozwoli to na osiągnięcie jak najlepszych efektów. Jeżeli jeszcze we wczesnych fazach rozwojowych chwastów zostaną zastosowane odpowiednie produkty, najlepiej różnego rodzaju można spodziewać się, że uprawa stanie się bardziej wydajna, a zboża będą zdrowsze, a ich wzrost będzie lepszy. Należy także zauważyć, że zboża, które nie mają wokół siebie chwastów będą bardziej odporne na różne choroby. Lepsze plony będą wynikiem tego, że to właśnie twoje rośliny będą korzystały ze wszystkich niezbędnych składników mineralnych znajdujących się w glebie, to one będą pobierać całą wodę i słońce.
Jesienne chwasty w zbożach można zlikwidować przy pomocy herbicydów. Jest to bardzo skuteczna metoda, która pozwoli ci się pozbyć wielu różnych typów szkodliwych roślin. Jednocześnie herbicydy na jesień pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie zbóż ozimych, ponieważ nie wpływają one na nie negatywnie. Dają one szansę na bezpieczny wzrost roślin. W przeciwieństwie do tradycyjnych środków chwastobójczych herbicydy są robione w taki sposób, aby chwasty jesienne nie mogły się rozwijać i rozmnażać w okresie jesiennym i zimowym. Dzięki temu w późniejszych fazach uprawy można skuteczniej kontrolować swoje plony. Co więcej, należy także zauważyć, że herbicydy są stosunkowo tanie, zwłaszcza w porównaniu do innych środków. Jeżeli zatem chcesz pozbyć się chwastów w zbożach ozimych, koniecznie spróbuj tego rozwiązania.
W jaki sposób wybrać herbicydy na jesień?
Wybór odpowiednich herbicydów może być kluczowy dla skutecznego działania środka. Należy zauważyć, że istnieje bardzo szeroki wybór tych produktów. Aby dobrać odpowiedni do swojego rodzaju upraw, a wraz z nadejściem zimy nie musieć przejmować się obecnością chwastów, warto zastanowić się, jakie rośliny będą likwidowane. Ważne jest także, jakie zboża rosną na twoim polu. Niektóre z nich mogą być wrażliwe na substancje zawarte w poszczególnych herbicydach. Zabiegi powinny być odpowiednio zaplanowane, dopasowane do temperatury oraz fazy rozwojowej roślin. Należy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z etykietami środków. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na składy preparatów na opryski oraz na substancje czynne, jakie zawierają. Przykładowo, te, które zawierają w składzie diflufenikan (DFF) świetnie łączą się z chlorosulfonem, metrybuzyną, florasulamem, jodosulfuronem metylosodowym i pendimetaliną. Z kolei środki z pikolinafenem dobrze zwalczają takie chwasty jak przytulia czepna, bodziszek drobny, fiołek polny, tasznik pospolity, rumianek oraz samosiewy rzepaku.
Roślinom do wzrostu potrzebne są składniki odżywcze, słońce i woda w jak największej ilości. Chwasty, które zabierają te elementy, muszą być likwidowane w jak najwcześniejszych fazach rozwoju, najlepiej jeszcze w fazie siewek. Dzięki temu twoje zboża będą mogły wzrastać bez żadnej z roślin, znajdującej się na liście chwastów. Powszechnie stosowane herbicydy jesienne są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią sobie skuteczne działania za niską cenę. Są one ważnym aspektem w zarządzaniu cyklem uprawnym. Pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie okresu zimowego i optymalne przygotowanie gleby pod nowe zasiewy, dlatego zdecydowanie powinieneś z nich korzystać.