Najczęstsze choroby brzoskwini – jak je zwalczać?

0
11548
5/5 - (3 votes)

Brzoskwinia to drzewko owocowe, które nie należy do najłatwiejszych w uprawie. Jest narażona na wiele groźnych chorób i wymaga odpowiedniej pielęgnacji – jednak mimo wszystko często sadzimy ją w naszych sadach czy ogrodach. W artykule wyjaśniamy, jakie choroby najczęściej atakują brzoskwinię oraz jak sobie z nimi poradzić. Zapraszamy!

Jakie choroby drzew brzoskwiniowych wyróżniamy? 

Drzewka brzoskwiniowe mogą dotknąć zarówno choroby bakteryjne, grzybowe jak i wirusowe. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest ich zapobieganie. Jednak jeśli już się pojawiły, należy natychmiast przystąpić do działania, aby jak najszybciej zwalczyć daną chorobę. Dlaczego jest to aż tak ważne? Owoce pochodzące od chorych drzew nie są do niczego przydatne, a co więcej – istnieje ryzyko jego zamarcia.

Jaka choroby brzoskwini dotykają drzewko najczęściej?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, drzewa owocowe brzoskwini narażone są na wiele groźnych chorób. Przyjrzyjmy się więc każdej z nich.  

Kędzierzawość brzoskwini

Ta choroba liści brzoskwini wywoływana jest przez grzyby Taphrina deformans, których zarodki zimują w miejscach popękanej kory oraz pod łuskami pąków. Objawy pojawiają się na początku wiosny i zazwyczaj zainfekowane zostają liście, które pokrywają się bąblami, ulegają deformacji oraz zmieniają kolor na czerwony lub fioletowy. Kędzierzawość liści brzoskwini zmniejsza więc zdolność drzewka do procesu fotosyntezy. Obniża także jego odporność na inne choroby i szkodniki. Wszystkie te czynniki wpływają na znaczne osłabienie brzoskwiń, dlatego jeśli w porę nie pozbędziemy się choroby, drzewka prawdopodobnie nie przetrwają nadejścia niskich temperatur. Na szczęście, kędzierzawka brzoskwini może zostać zwalczona, zanim wystąpią jej pierwsze objawy. Najlepiej sprawdzi się zastosowanie dwukrotnego oprysku specjalnymi środkami przeznaczonymi do zwalczania kędzierzawości liści brzoskwini na całe drzewo – pierwszy wczesną wiosną, a drugi jesienią. Jeśli jakieś liście zostały już porażone, należy je jak najszybciej usunąć i zniszczyć.  

Przeczytaj także:  Topola Biała: Gigant Przyrody

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Choroba drzewa brzoskwini powoduje psucie się owoców oraz zgorzel kwiatów jeszcze na drzewie. Do jej objawów możemy zaliczyć brunatne plamy gnilne oraz pojawienie się szarych brodawek na owocach. Jeśli choroba zaatakowała drzewko, należy niezwłocznie pozbyć się wszystkich skażonych nią owoców oraz zastosować specjalne preparaty przeznaczone do zwalczania chorób grzybowych. 

Parch brzoskwini

To choroba grzybowa, która objawia się poprzez pojawianie się zielonych plam na owocach, liściach i gałęziach drzewka brzoskwiniowego, które następnie brunatnieją. Zainfekowane parchem owoce gniją, a kora drzewa pęka. Aby zwalczyć chorobę, należy pozbyć się wszystkich skażonych owoców, a następnie zastosować oprysk z preparatu o działaniu grzybobójczym. 

Szara pleśń

To również choroba grzybowa, która powoduje gnicie owoców i zmniejszenie plonów. Charakterystycznymi objawami dla pleśni to szary nalot oraz brunatne plamy na łodygach. Warto wiedzieć, że ta choroba brzoskwiń wyjątkowo łatwo rozprzestrzenia się na inne drzewa owocowe, dlatego kluczowe jest natychmiastowe działanie i zastosowanie oprysków z preparatów grzybobójczych. 

Usuwanie pędów drzew objętych chorobą, przycinanie ich oraz spalanie liści to skuteczne metody kontroli, jednak nie zastąpią profesjonalnych środków i oprysków, które są kluczowe dla ochrony brzoskwini.