kobieta przeładowuje wiatrówkę
Rate this post

Wiatrówki to niezwykle popularne urządzenia, które w większości przypadków nie wymagają pozwolenia na broń. Wśród tego rodzaju urządzeń szczególnie cenione są modele z naciągiem łamanym. Na tle pozostałych modeli wyróżniają się nieskomplikowaną budową, która wpływa na ich wytrzymałość oraz niską awaryjność. Mają również szereg innych zalet, które sprawiają, że codzienne korzystanie z nich to prawdziwa frajda.

Czym charakteryzują się wiatrówki łamane?

Wiatrówki łamane to popularne określenie broni pneumatycznej, która wystrzeliwuje pociski dzięki zamontowanej wewnątrz urządzenia sprężynie. Dzielą się na wiatrówki długie i krótkie. Rzeczą wyróżniającą ten typ wiatrówek jest sposób naciągu sprężyny. Za każdym razem przed oddaniem strzału konieczne jest naciągnięcie sprężyny za pomocą dźwigni, którą jest lufa wiatrówki. Wyróżniamy również karabinki sprężynowe z bocznym i dolnym naciągiem, w którym mechanizm naciągający sprężynę jest osobnym elementem wiatrówki. Z reguły do wiatrówek sprężynowych stosuje się śrut 4,5 mm.

Jak działają wiatrówki sprężynowe?

Wiatrówka sprężynowa wystrzeliwuje pocisk dzięki naciągniętej sprężynie, która po zwolnieniu spustu uwalnia tłok poruszający się w cylindrze. Ruch tłoka generuje sprężone powietrze, które wypycha śrut z lufy wiatrówki. Uderzając lufę od góry, powodujemy jej „złamanie”, dzięki czemu możemy naciągnąć sprężynę oraz umieścić śrut w komorze. Warto wiedzieć, że sposób łamania lufy ma bezpośredni wpływ na celność wiatrówki, dlatego część osób wybiera wiatrówki z bocznym lub dolnym naciągiem ze względu na ich wytrzymałość.

Kiedy wybrać wiatrówkę łamaną?

Ze względu na łatwość obsługi oraz niskie koszty eksploatacji wiatrówki łamane są często wybierane przez osoby zaczynające swoją przygodę ze strzelectwem. Ponadto za zakupem wiatrówek tego typu przemawia ich cena i wysoka jakość wykonania. Zwykle kolby wiatrówek łamanych wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego bądź lakierowanego drewna. Celne strzelanie zapewni montaż lunety. Do jej instalacji służy szyna montażowa o szerokości 11 mm. Występują również modele o szerokości 22 mm. które umożliwiają montaż dodatkowego wyposażenia.

Łamana wiatrówka ma gwintowaną lufę, dzięki czemu prędkość początkowa wystrzelonego z wiatrówki pocisku jest wystarczająca do strzelania na długich dystansach. Aby oddać strzał z broni tego typu, nie musimy wydawać dodatkowych środków finansowych na naboje z dwutlenkiem węgla lub akcesoria sprężające powietrze. Dodać należy, że wiatrówki łamane to sprzęt mało awaryjny, który odpowiednio eksploatowany posłuży nam długie lata.

Przeczytaj także:  Czy CV kreator za darmo to najlepsze rozwiązanie dla rozwoju Twojej kariery?

Wszystkie wymienione wyżej cechy sprawiają, że wiatrówki łamane sprawdzą się jednakowo podczas rekreacyjnego strzelania w przydomowym ogródku, jak i profesjonalnych zawodów. Obecnie strzelectwo jest jedną z dyscyplin olimpijskich. Zakup wiatrówki łamanej może być początkiem fascynującego hobby, które z biegiem czasu oraz poprawą umiejętności strzeleckich może przerodzić się w prawdziwą pasję.

 młoda kobieta ćwiczy strzelanie do celu

W jakie akcesoria można wyposażyć wiatrówki sprężynowe?

Dla poprawy naszego bezpieczeństwa wiatrówki sprężynowe mogą być wyposażone w automatyczny bezpiecznik chroniący przed niekontrolowanym wystrzałem. Specjalny kurek znajdujący się w tylnej części cylindra uniemożliwia użytkownikowi oddanie przypadkowego strzału. Przed użyciem wiatrówki strzelec musi ręcznie wysunąć element blokady. Dla polepszenia komfortu strzelca, sprężynowe wiatrówki są również wyposażone w systemy oświetleniowe ułatwiające oddawanie strzałów w trudnych warunkach oświetleniowych. Wspomnieć tu należy, że wiatrówki powinny być właściwie utrzymywane. Dlatego powinniśmy stosować odpowiednie smary i środki konserwujące.

Do jakiego rodzaju strzelania przeznaczone są wiatrówki łamane?

Wiatrówki sprężynowe łamane to uniwersalne urządzenia, które możemy zastosować w wielu sytuacjach. Sprzęty z krótką lufą świetnie spiszą się podczas różnego rodzaju spotkań rodzinnych w ogrodzie lub na działce. Charakteryzują się łatwością obsługi, więc każdy członek rodziny będzie mógł zweryfikować swoje umiejętności strzeleckie podczas strzelania do puszek czy butelek.

Jeśli posiadasz już wiatrówkę z krótką lufą i chcesz spróbować swoich sił w strzelaniu na długich dystansach, zdecyduj się na wybór wiatrówki długiej. Karabinki sprężynowe łamane są szczególnie polecane osobom, które potrzebują celnej i solidnej broni pneumatycznej, z której mogą trafić w cel znajdujący się od nich w dużej odległości.

Niezależnie jednak od typu wiatrówki w trakcie oddawania strzałów musimy zachować dużą ostrożność. Użytkownicy wiatrówek powinni rozważnie wybierać miejsca, w których będą ćwiczyć oraz mieć założone ochronne nauszniki i okulary, które skutecznie zabezpieczą ich oczy. Jeśli planujemy częste wyjazdy na strzelnice lub na działkę, warto zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec.

Jakie przewagi oferują wiatrówki sprężynowe łamane?

Wyborem wiatrówki sprężynowej łamanej usatysfakcjonowani będą zarówno młodzi adepci strzelectwa, jak i doświadczeni użytkownicy, którzy tej wspaniałej pasji poświęcają każdą wolną chwilę. Ogromną przewagą tego typu broni nad wiatrówkami zasilanymi sprężonym powietrzem lub dwutlenkiem węgla jest brak konieczności zakupu dodatkowych akcesoriów do sprężania powietrza, lub specjalnych nabojów z CO2. Dzięki czemu koszty strzelania z wiatrówki łamanej ograniczają się praktycznie do zakupu sprzętu oraz śrutu.

Podsumowanie

Wiatrówka łamana jest szczególnie polecana osobom, które zaczynają swoją przygodę ze strzelectwem. Wyróżnia je m.in. łatwość obsługi oraz niska awaryjność. Wiatrówki łamane są również stosunkowo tanie, a ich użytkownicy nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją sprzętu. Można je również wyposażyć w dodatkowe akcesoria zwiększające komfort oddawania strzałów. Wiatrówki łamane są rozwiązaniem, które jest polecane każdej osobie, która interesuje się strzelectwem niezależnie od wieku czy doświadczenia. Zakup wiatrówki sprężynowej to trafiona decyzja.